Najnowsze newsy
  1. Wszystkiego najlepszego!
  2. Plan przygotowań – wiosna 2025r.
  3. Terminarz seniorów – Wiosna 2025
  4. Porażka na koniec;MRKS 2:0 Beskid
  5. Ta ostatnia sobota;MRKS – Beskid

Historia KP Beskid Skoczów

  • W marcu 1919r. do Skoczowa  przyjechali  żołnierze z Italii, którzy mieli nadzorować z ramienia Ligii Narodów referendum w sprawie przynależności Zaolzia do Polski lub Republiki Czeskiej. W czasie wolnym grali oni w piłkę nożną na targowisku bydlęcym (dzisiaj osiedle Targowa) dając pokaz skoczowskiej młodzieży, jak się gra w piłkę nożną w profesjonalnym wydaniu. Często młodzi chłopcy ze Skoczowa mogli  grać z nimi w piłkę  a kiedy odjeżdżali do swojego kraju sprzedali młodym skoczowianom kilka skórzanych piłek, które wtedy były bardzo trudno osiągalne, praktycznie nie można ich było kupić.
  • W latach 1920-23 powstają zespoły piłkarskie: Syberia, Stare Miasto, oraz Skoczów. Drużyny te  rozgrywają między sobą mecze traktując je jako treningi  podnosząc w ten sposób swoje umiejętności piłkarskie.
  • W maju 1930r. Trzy skoczowskie drużyny łączą się w Skoczowski Klub Sportowy, który  został zarejestrowany w Okręgu w Bielsku Białej. Boisko tego Klubu to plac bydlęcy, przy ulicy Targowej. Warunki na tym boisku bardzo trudne, plac był nierówny, w czasie deszczu powstawały bajora  a do tego na boisku znajdowały się odchody bydlęce, które nie zawsze na czas były usunięte. Brak sprzętu, a szczególnie obuwia był tak dotkliwy, że niektórzy piłkarze trenowali boso. Butów starczało tylko do zawodników, którzy grali mecze.
  • W 1931r.  Dla potrzeb Organizacji Strzelec Rudolf Kukucz  nauczyciel szkoły Ludowej przy ulicy Mickiewicza  inicjuje budowę  stadionu  nad Wisłą, tam gdzie dziś znajduje się Miejski Stadion BeskidW 1932 r rozpoczęto budowę Stadionu nad  Wisłą  gdzie powstały boisko do piłki nożnej, boiska do siatkówki, koszykówki, bieżnia lekkoatletyczna oraz strzelnica. Stadion wybudowano w rekordowym czasie 14 miesięcy.
  •  4 czerwca 1933r. nastąpiło uroczyste otwarcie stadionu Związku Strzeleckiego  w obecności Wojewody  Śląskiego Michała Grażyńskiego. W tym samym roku nastąpiła fuzja Klubu sportowego Skoczów z Organizacją Strzelec i powstał  Klub Sportowy Strzelec Skoczów. Po wybudowaniu nowego obiektu przeniesiono rozgrywki piłkarskie z targowiska na ładne boisko.
  • W 1934r. oddano na stadionie do użytku trybunę krytą na 1000 widzów, a oficjalne uroczystości z tej okazji odbyły się na rynku skoczowskim  w obecności władz miejskich. Było to bardzo wielkie wydarzenie. Wreszcie kibice mogli oglądać mecz zabezpieczeni przed deszczem. Stadion wraz z trybuną stał się wizytówką miasta i był największym i najładniejszym kompleksem  sportowym na Śląsku Cieszyńskim.
  • W  latach 1939-45  II  Wojna Światowa  przerywa  działalność sportową na stadionie. Zgodnie z zarządzeniem  władz okupacyjnych  stadion miał służyć na potrzeby wojny.
  • W 1940 sytuacja jednak się zmienia.   Do Skoczowa przyjeżdża  kompania Włoskich Strzelców Alpejskich.  Okazało się, że prawie wszyscy żołnierze w tej kompani to piłkarze w różnych klubów włoskich, lubili oni sport i każdą chwilę spędzali na stadionie, gdzie trenowali i rozgrywali mecze z drużynami  niemieckimi. Byli oni bardzo przyjaźnie nastawieni  do mieszkańców Skoczowa, a kiedy dowiedzieli się, że w latach dwudziestych żołnierze z Italii przywieźli piłkę  nożną do Skoczowa zaproponowali piłkarzom skoczowskim wspólne treningi oraz sparingi przed meczami z niemieckimi drużynami.
  • W  lipcu 1941 r.  Nie wiadomo z czyjej inicjatywy  za zgodą niemieckiego Burmistrza został rozegrany mecz Italia – Skoczów. Włosi wystąpili w strojach do zaprawy sportowej, a miejscowi piłkarze  wystąpili w trykotach  własnych. Piłkarze włoscy pokazali  profesjonalny futbol i wysoko wygrali z drużyną ze Skoczowa.
  • W 1946r.  wiosną miłośnicy piłki nożnej rozpoczęli remont zdewastowanego boiska. 1 maja 1946 r. nowopowstały KS „DOM  kultury” rozegrał mecz z drużyną czerwonoarmistów i przy komplecie widzów odniósł  zwycięstwo 5 : 1. Wtedy się okazało jak przydatne były treningi i sparingi z Włochami. Dla Rosjan nasi tym razem byli profesorami.
  •  W latach 1947-1957  Klub kilkakrotnie zmieniał nazwę, najpierw w 1947 roku powstał RKS Metalowiec, potem w 1949r.  zmienił nazwę na Włókniarz Skoczów,  natomiast 1957r. klub  zmienił nazwę na Beskid Skoczów.  Zmiany nazw drużyn związane były z tym który zakład w danym okresie sponsorował klub. Drużyny piłkarskie  seniorów i juniorów rozgrywały swoje mecze w ramach okręgu bielskiego  seniorzy w A klasie, a juniorzy z  drużynami Powiatów bielskiego i cieszyńskiego.
  • W 1972r.  Zarząd Beskidu rozpoczął  budowę pawilonu Sportowego i dzięki dużej  pomocy Wojewody  Katowickiego Gen. Jerzego Zientka i ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych działaczy w 1974 roku 15 września oddano pawilon do użytku.
  • W 1977r.  pierwszy raz w historii klubu I drużyna  piłkarska awansowała do Ligii Wojewódzkiej.
  • W 1980r.  Dyrekcja Fabryki Samochodów Małolitrażowych przejęła patronat nad klubem i oddelegowała do pracy w Zarządzie Beskidu Dyrektorów Odlewni, Kuźni i Zakładu Nr.12. W tym czasie podjęto budowę kasy stadionowej  przy głównym wejściu na stadion. Budynek kasy oddano do użytku w 1981r.
  • W 1982r. Seniorzy Beskidu  notują  historyczny Awans  do III Ligii.  Małe miasto Skoczów i mały Klub znalazł się w gronie 150 –ciu miast w Polsce, które posiadały drużyny  w III lidze. Na mecz inauguracyjny w tej klasie rozgrywkowej pojawiło się 3 tysiące widzów.
  • W latach 1990-95   Zarząd Beskidu budował  halę sportową  na boisku. Doceniając znaczenie takiego obiektu dla rozwoju sportu  Zarząd klubu postanowił sprzedać swój autobus klubowy, budynek mieszkalny przy ulicy Bielskiej, aby za wszelką cenę wybudować ten obiekt. Uruchomiono wszystkie rezerwy finansowe klubu. Pieniędzy jednak zabrakło na zakończenie budowy. Wtedy z pomocą przyszedł Urząd Miasta i zakupił wykładzinę na podłogę hali, a Ministerstwo Sportu widząc  determinację działaczy klubowych dofinansowało wyposażenie tej hali. W dniu 1 września 1995r. hala została oddana do użytku szkół i sportowców klubowych.
  • W 1994r.  młodzież Beskidu, juniorzy i trampkarze zdobywają pierwsze miejsca w swoich grupach rozgrywkowych w ramach BOZPN Bielsko Biała. W tym samym roku I drużyna uzyskuje awans do IV Ligi.
  • W 1997r. kolejny sukces piłkarzy BESKIDU, drużyna  seniorów uzyskuje awans do Ligii III , juniorzy uzyskują  awans do  Ligii Makro regionalnej, a trampkarze  okazali się najlepsi w województwie  Bielskim. W  czerwcu tego roku  pierwsza drużyna Beskidu rozegrała mecz z kadrą narodową Polski na boisku wiślańskiego Startu. Mimo porażki  6:0, drużyna pokazała się bardzo dobrej strony, a skróty z tego meczu pokazano w telewizji ogólno polskiej i kanale Polonia. Tak więc o drużynie Beskidu usłyszano w Europie, USA i Kanadzie. Była to największa promocja klubu Beskidu ze Skoczowa. Po tym wydarzeniu Beskid uzyskał pomoc finansową od Zarządu  Teksid Poland w Bielsku Białej.
  • W roku 1998 sukcesy  piłkarzy Beskidu zostały dostrzeżone i docenione przez władze  województwa Bielskiego, Beskid  Skoczów został odznaczony  Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa  Bielskiego.
  • W 1999r. Drużyna juniorów  startuje w ogólnopolskim turnieju Nike  organizowanym przez PZPN. W tym turnieju brało udział 3500 drużyn młodzieżowych z całej Polski z wszystkich klas rozgrywkowych, Juniorzy Beskidu najpierw  wygrali  eliminacje na Podbeskidziu,  a w finale Makro regionalnym  zajęli  I miejsce i zakwalifikowali  się do finału krajowego w Warszawie, który odbywał się na stadionie Legii.  Występowało tam  8 drużyn z całego kraju. Ku zaskoczeniu wszystkich chłopcy z Beskidu zagrali bardzo dobrze i ostatecznie zajęli 4 miejsce, a przepowiadana kompromitacja,  której autorem miała być drużyna ze Skoczowa nie nastąpiła.
  • W 2000r. w lipcu trener  reprezentacji olimpijskiej Polski zaprosił IV ligowy Beskid Skoczów, aby przeegzaminował jego reprezentację. Mecz odbył się  na stadionie  Piasta w Cieszynie. Wynik był sensacyjny, po doskonałym meczu,  stojącym na bardzo wysokim poziomie Beskid wygrał 6: 3  z wybrańcami, którzy mieli pojechać na olimpiadę.
  • W Latach 2001 – 2005  drużyna piłkarska seniorów grała ze zmiennym szczęściem po spadku z IV Ligii  jednak  ponownie do niej wróciła w 2004  roku.
  • W Latach 2005-09    zanotowano  bardzo dobre wyniki sportowe  piłkarzy Beskidu:  seniorzy uzyskali  awans  do III Ligii, dobre pozycje  zajmowali juniorzy  i trampkarze w rozgrywkach Ligii wojewódzkiej jednak wtedy  odnotowano dramatyczny upadek klubu i jego rozwiązanie z powodów finansowych.
  • W Latach 2009 – 2012  działalność  sekcji piłki nożnej  jest kontynuowana przez  Beskid 09 Skoczów, który  mozolnie odbudowuje   znakomite tradycje piłki nożnej w Skoczowie. Pierwsza drużyna rozpoczęła swoje rozgrywki od klasy B i po dwóch awansach Beskid  występuje aktualnie w  klasie  Okręgowej  w rozgrywkach BOZPN  BB. Znakomicie spisują się juniorzy, którzy po rundzie jesiennej sezonu 2012/2013   są liderem w swojej grupie.
  • W  2011r. zanotowano kolejny  sukces juniorów  Beskidu w rozgrywkach   BOZPN  BB ,zajęli oni  I miejsce z prawem awansu do Ligii Makro regionalnej.  Niestety  z powodu braku środków finansowych nie zostali oni  zgłoszeni do tej klasy rozgrywkowej. Ich młodsi koledzy drużyna trampkarze, zajęła 3 miejsce na Podbeskidziu.
  • W 2012r. po raz kolejny bardzo dobry wynik odnotowała drużyna juniorów, która drugi raz z rzędu wywalczyła awans do Śląskiej Ligi Juniorów.
  • Sezon 2012-2013 Drużyna seniorów zajmuje na zakończenie sezonu 7 miejsce w lidze okręgowej. Drużyna juniorów notuje spadek z Śląskiej Ligi Juniorów, natomiast zarówno drużyny trampkarzy jak i młodzików zajmują czołowe lokaty w swoich ligach.
  • Sezon 2013-2014 Po emocjonującym sezonie rozgrywki na 3 miejscu kończą seniorzy. Mistrzostwo na swoim koncie zapisuje drużyna trampkarzy, która nie miała sobie równych na Podbeskidziu.
  • Sezon 2014-2015 Klub Piłkarski Beskid Skoczów zgłasza drużynę rezerw do rozgrywek, która zaczyna zmagania od B-Klasy, lecz na koniec sezonu wywalcza awans do A-Klasy. Pierwsza drużyna seniorów zajmuje 4 miejsce.
  • Sezon 2015-2016 Pierwsza drużyna seniorów wygrała rywalizację w lidze okręgowej i zanotowała awans do IV ligi. Również z powodzeniem walczyły drużyny młodzików, trampkarzy oraz juniorów młodszych, które wygrały swoje rozgrywki.
  • Sezon 2016-2017 Pierwszy sezon w IV lidze seniorzy zakończyli na 11 miejscu. Blisko awansu była drużyna rezerw, która na zakończenie sezonu a klasy zajęła 2 miejsce, również na drugim miejscu rywalizację zakończyli juniorzy, natomiast na zakończenie sezonu ponownie z awansu cieszyć się mogli juniorzy młodsi.
  • Sezon 2017-2018 Koniec przygody skoczowian z IV ligowym poziomem. Po walce do samego końca gracze Beskidu opuścili poziom IV ligi. Ponownie w czołówce skoczowskiej A klasy rozgrywki zakończyły rezerwy Beskidu. Trampkarze na zakończenie rundy jesiennej wywalczyli awans do II ligi wojewódzkiej